Jakie są główne zalety przeprowadzania badań online dla klientów?

Piotr Wojnarowicz: Z mojej perspektywy, przeprowadzanie badań online niesie ze sobą szereg korzyści zarówno dla firm, jak i dla klientów. Przede wszystkim, jest to wyjątkowo wygodna forma zbierania opinii. W zależności od metody dystrybucji badania, można dopasować czas wysyłki badania do klienta odpowiednio do badanego punktu styku tak, aby było to jak najbardziej wygodne dla klienta. Dzięki temu, np. w badaniach rozsyłanych mailowo bądź SMS-owo, respondent może uczestniczyć w badaniu w dowolnym miejscu i czasie, co wpływa pozytywnie na konwersję badania. Po drugie, elastyczność badań online pozwala na szybkie dopasowanie do wymagań zmieniającego się środowiska biznesowego. Badania mogą dostarczyć odpowiedzi w wielu obszarach – od kwestii marketingowych, przez sprzedażowe, zagadnienia UX, po analizę satysfakcji klientów. Dynamiczne modyfikacje badań dają możliwość szybkiego reagowania na zmieniające się potrzeby biznesu. Ponadto, badania online pozwalają na szybkie zbieranie i przetwarzanie danych. Oznacza to, że możemy w krótszym czasie zareagować na potrzeby klientów, wprowadzając zmiany czy nowości oparte na ich feedbacku. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, kiedy tempo zmian na rynku jest bardzo szybkie. Niejednokrotnie widziałem, jak nasi klienci uruchamiali badanie jednego dnia, po 2 dniach mieli dużo wyników, zaś tydzień później już w ich procesach oraz interfejsach były widoczne zmiany wdrożone na podstawie wyników badań.

A czy przewagą takich badań jest również analiza?

Zdecydowanie tak, bo dane zebrane za pomocą badań online mogą być łatwo integrowane z innymi danymi w firmie, co umożliwia głębsze analizy i lepsze zrozumienie zachowań oraz preferencji klientów. Dodatkowe dane zbierane w tle działania badania pozwalają lepiej segmentować wyniki, a tym samym nadać lepszy kontekst pozyskanym insight’om. Nie można zapomnieć, że badania realizowane online pozwalają na pełną personalizację, co zwiększa ich efektywność i przyczynia się do lepszego zaangażowania respondentów. Badania mogą być w pełni zintegrowane z identyfikacją wizualną marki, jak też uwzględniać informacje na temat respondenta tak, aby zadawać tylko konieczne pytania. Ostatnią, ale równie ważną zaletą jest koszt. Badania online są zazwyczaj tańsze w realizacji niż tradycyjne metody zbierania danych, co pozwala na częstsze ich przeprowadzanie bez znaczącego obciążenia budżetu firmy. To z kolei sprawia, że możemy być bliżej naszych klientów i lepiej rozumieć zmieniający się świat wokół nas. Podsumowując, przeprowadzanie badań online oferuje firmom nie tylko możliwość szybkiego i skutecznego zbierania informacji od klientów, ale również pozwala na głębsze zrozumienie rynku i dostosowanie do niego działań.

Jakie techniki zbierania danych online okazują się najbardziej skuteczne w praktyce?

W zależności od potrzeb wykorzystywane są różne techniki zbierania danych online. Podstawowym sposobem jest korzystanie z narzędzi analitycznych, które pozwalają obserwować ruch użytkowników na stronie internetowej. Narzędzia, takie jak Google Analytics pokazują, jaki jest ruch na stronie, jakie są ścieżki podróży, jakie są dla nich konwersje. Innym przydatnym podejściem jest zastosowanie narzędzi nagrywających zachowania użytkowników na stronach – jak poruszają myszką, gdzie klikają, ile czasu zajmują im poszczególne działania. Jest to szczególnie przydatne w analizach interfejsów. Także nie można zapomnieć o testach A/B, które pozwalają empirycznie porównywać różne warianty strony internetowej lub aplikacji mobilnej. Jednakże każda z wymienionych powyżej metod zbierania da- nych o użytkownikach, mimo swej niezmiernie dużej przydatności, jest obarczona jedną, lecz zasadniczą wadą...C

Cała rozmowa na łamach trzeciego numeru e-magazynu "Customer Experience Manager". Warto przeczytać także artykuł "Badania internetowe w praktyce" autorstwa Piotra Wojnarowicza. 

© ℗ Wszelkie prawa zastrzeżone